Zapisz się i odbierz 10PLN na akcesoria myśliwskie

sklep mysliwski

Languages
Myśliwski Produkt Dnia
Futerał myśliwski na karabin
Futerał myśliwski na karabin
185,00 zł
Siedzisko myśliwskie z cordury
Siedzisko myśliwskie z cordury
59,00 zł
Plecak myśliwski
Plecak myśliwski
69,00 zł
szt.
Pointer - nie tylko nazwa sklepu myśliwskiego 0

Pointer - to nie tylko nazwa sklepu myśliwskiego - to pasja.

W naszym sklepie myśliwskim prezentujemy produkty stworzone z pasji, z pasji do myślistwa, dlatego gdy zastanawialiśmy się nad nazwą od razu pomyśleliśmy o psach rasy Pointer, które są uosobieniem pasji.

Od 15 lat jestem szczęśliwym posiadaczem psów rasy Pointer i ani myślę o innej :) Krótko chciałbym Państwu przybliżyć tą rasę.

Sama nazwa Pointer wzięła się od słówka "stójka" (ang. point), a pierwsze wzmianki o tej rasie można znaleźć już na szesnatowiecznych obrazach. Przyjmuje się, że miejscem powstania rasy jest Hiszpania, w której ówcześnie obowiązującą nazwą dla pierwowzoru współczesnej rasy był "Perro di Punta" (po polsku Pies Wskazujący).

W Anglii pierwszy raz usłyszano o nim podczas wojny o sukcesję w Hiszpanii ok. 1700 roku. Pies "hiszpański" tak zachwycił Angielskich oficerów swoją dokładnością podczas polowań, że postanowili zabrać ze sobą kilka osobników.

Wraz z udoskonaleniem broni palnej pojawiło się zapotrzebowanie wśród myśliwych na psa szybszego - dotychczasowy "hiszpan" przestał im wystarczać. W wyniku ścisłej selekcji osobników, a nie poprzez krzyżowanie ras stworzono, po blisko 100 latach uważnej hodowli psa idealnego - zwinnego, dokładnego, z utrwaloną umiejętnością wystawiania i sekundowania oraz współpracy z w terenie z innymi Pointerami.

Wtedy właśnie (około 1800 roku) ustalił się obecny obraz tej rasy, a "angliki" zyskiwały coraz większą popularność wśród myśliwych i nie tylko.

Przytoczę Państwu fragment opisu rasy, jaki napisał w 1894 roku Oberlander (autor książki "Tresura i prowadzenie psa myśliwskiego"):

"Angielskiej pełnej krwi pointer (Vollblut-Pointer) jest najbardziej wytrzymały nie tylko ze wszystkich psów, ale przwdopodobnie w ogóle ze wszystkich zwierząt. w soim szybkim jak strzała galopie zakreśla w polu szerokie łuki; jego stalowe mięśnie, jego niezawodne płuca zdają się nie znać żadnego zmęczenia - od rana do wieczora "płynie on w równym tempie przez szerokie pola"

Tak w skrócie rysuje się historia psa rasy Pointer.

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl