Zapisz się i odbierz 10PLN na akcesoria myśliwskie

sklep mysliwski

Languages
Myśliwski Produkt Dnia
Pastorał trójnóg
Pastorał trójnóg
109,00 zł
Pasek do broni skórzany brązowy
Pasek do broni skórzany brązowy
69,00 zł
szt.
Pikowany futerał na broń śrutową
Pikowany futerał na broń śrutową
170,00 zł
szt.
Pointer - nie tylko nazwa sklepu myśliwskiego 0

Pointer - to nie tylko nazwa sklepu myśliwskiego - to pasja.

W naszym sklepie myśliwskim prezentujemy produkty stworzone z pasji, z pasji do myślistwa, dlatego gdy zastanawialiśmy się nad nazwą od razu pomyśleliśmy o psach rasy Pointer, które są uosobieniem pasji.

Od 15 lat jestem szczęśliwym posiadaczem psów rasy Pointer i ani myślę o innej :) Krótko chciałbym Państwu przybliżyć tą rasę.

Sama nazwa Pointer wzięła się od słówka "stójka" (ang. point), a pierwsze wzmianki o tej rasie można znaleźć już na szesnatowiecznych obrazach. Przyjmuje się, że miejscem powstania rasy jest Hiszpania, w której ówcześnie obowiązującą nazwą dla pierwowzoru współczesnej rasy był "Perro di Punta" (po polsku Pies Wskazujący).

W Anglii pierwszy raz usłyszano o nim podczas wojny o sukcesję w Hiszpanii ok. 1700 roku. Pies "hiszpański" tak zachwycił Angielskich oficerów swoją dokładnością podczas polowań, że postanowili zabrać ze sobą kilka osobników.

Wraz z udoskonaleniem broni palnej pojawiło się zapotrzebowanie wśród myśliwych na psa szybszego - dotychczasowy "hiszpan" przestał im wystarczać. W wyniku ścisłej selekcji osobników, a nie poprzez krzyżowanie ras stworzono, po blisko 100 latach uważnej hodowli psa idealnego - zwinnego, dokładnego, z utrwaloną umiejętnością wystawiania i sekundowania oraz współpracy z w terenie z innymi Pointerami.

Wtedy właśnie (około 1800 roku) ustalił się obecny obraz tej rasy, a "angliki" zyskiwały coraz większą popularność wśród myśliwych i nie tylko.

Przytoczę Państwu fragment opisu rasy, jaki napisał w 1894 roku Oberlander (autor książki "Tresura i prowadzenie psa myśliwskiego"):

"Angielskiej pełnej krwi pointer (Vollblut-Pointer) jest najbardziej wytrzymały nie tylko ze wszystkich psów, ale przwdopodobnie w ogóle ze wszystkich zwierząt. w soim szybkim jak strzała galopie zakreśla w polu szerokie łuki; jego stalowe mięśnie, jego niezawodne płuca zdają się nie znać żadnego zmęczenia - od rana do wieczora "płynie on w równym tempie przez szerokie pola"

Tak w skrócie rysuje się historia psa rasy Pointer.

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl